5 nejlepších cviků pro posílení zad školáků

Proč je pravidelné cvičení a posilování zádových svalů skvělou prevencí před bolestmi zad? Protože zvyšuje pružnost a sílu svalů, což přispívá ke zdraví a pohyblivosti páteře a tím celkově k fyzické a duševní pohodě.
Nedostatek pohybu, dlouhé sezení ve třídě nebo u počítače. To vše má negativní dopad na správné držení těla a může vést k nesprávnému zakřivení páteře. Jaké cviky na záda jsou vhodné pro posílení zad dětí? K těmto cvikům potřebujete jenom pár minutek a podložku pod sebe. Pokud budete cvičit spolu s dětmi vybudujete si zdravý návyk pro prevenci zad a podpoříte i správné držení těla sebe a dětí.
1. Protažení končetin a trupu
Začneme jednoduše protažením končetin, to je základ zdravých zad. Mělo by předcházet každé cvičení. Položíme se na záda, nohy necháme natažené a paže ve vzpažení. Teď už jenom s pomalým nádechem nohy i paže protáhneme co nejvíce do dálky a s hlubokým výdechem přitiskneme bederní páteř co nejblíže k zemi. Povolíme a cvik párkrát opakujeme. Nebo můžete využít variantu na obrázku, kdy postupně protáhneme dolní a horní končetiny.
2. Most
Cvik provádíme stále vleže na podložce. Kolena tentokrát pokrčíme a dáme je mírně od sebe. Ruce dáme za hlavu s dlaněmi dolů. Dýcháme do bříška a při vydechnutí zvedneme pánev nad podložku. Pomalu se poté vracíme zpět do výchozí polohy a cvik opakujeme.
3. Posílení trupu
Mezi účinný cvik na záda patří posílení trupu stále ležíme na zádech, ale obě paže položíme do své strany směrem od těla, tak aby vznikl pravý úhel mezi pažemi a hrudníkem. Dlaně necháme opřené na podložce a pokrčíme kolena. Pomalu a ve stejnou chvíli pokládáme kolena vpravo a hlavu otočíme vlevo. Po návratu do výchozí polohy cvik zopakujeme, ale tentokrát kolena pokládáme vlevo a hlavu vpravo.
4. Posílení lopatek
Na podložce se posadíme do tureckého sedu, ve kterém sedíme vzpřímeně, tedy tak, aby hlava byla v ose páteře. Dáme ruce v týl, tak aby byly hřbety rukou opřené zezadu o hlavu a prsty sepnuté. Nyní se už jenom ukloníme vlevo, vrátíme se do výchozí polohy, ze které se poté ukloníme vpravo.
5. Posílení mezilopatkového svalstva
Poslední cvik můžeme provést také v tureckému sedu, nebo v sedu na patách. Důležité je, abychom zůstali ve vzpřímené poloze. Paže postavíme podél těla, do pravého úhlu v loktech a dlaněmi dolů. Nyní už jenom hýbeme s předloktím do stran a u toho protáčíme dlaněmi vzhůru. Ruce vracíme párkrát do výchozí polohy a mezilopatkové svalstvo budeme mít protažené.
Zdravotní přínosy, které oceníte dnes i v budoucnu. Správná volba školního batohu hraje klíčovou roli v prevenci problémů se zády. Naše ergonomické batohy jsou navrženy tak, aby podporovaly správné držení těla, rovnoměrně rozkládaly zátěž a snižovaly riziko skoliózy či dalších pohybových potíží. Díky promyšlené konstrukci a polstrovaným ramenním popruhům přinášejí maximální pohodlí i při celodenním nošení. Kvalitu našich batohů potvrzují nejen přísné certifikace, ale také doporučení renomované fyzioterapeutky MUDr. Smíškové, která zdůrazňuje důležitost ergonomického tvarování pro zdravý vývoj dětské páteře. S našimi batohy máte jistotu, že záda vašeho školáka jsou v bezpečí – dnes, zítra i za několik let.
Správné držení těla a zdravá záda nejsou jen otázkou budoucnosti – je důležité o ně pečovat už nyní. Pravidelné protahování a posilování zadních svalů pomůže dětem zvládat školní den bez bolesti, ale stejně důležitá je i správná volba školního batohu. Ergonomický batoh s kvalitními popruhy, bederním pásem a promyšleným rozložením hmotnosti dokáže výrazně snížit zátěž na páteř a předejít problémům v budoucnu. Prohlédněte si naši nabídku ergonomických školních batohů a pomozte svému dítěti k cestě ke zdravým zádům.