Aktovka nebo batoh?
Aktovku, či batoh? Ani jednou variantou nešlápnete vedle, ale některým školákům bude sedět víc aktovka, jiným zase batoh. Ukážeme vám rozdíly mezi oběma typy tašek, abyste se mohli správně rozhodnout, co pořídit.
Výběr záleží na povahových vlastnostech prvňáčka
- Školní aktovka a baťoh jsou i s ohledem na stejný účel rozdílné. V jakých aspektech se liší a jaký druh tašky konkrétně bude vhodnější pro vaše dítě?
- Obecně se dá říci, že klasické školní aktovky se hodí spíše pro živější děti a batohy zase pro ty, které milují pořádek.
Do 1. třídy je aktovka jako dělaná
Školní aktovka je častou volbou rodičů, protože padne většině dětí – a to i těm drobnějším. Jsou vhodné především pro impulzivní děti, které si občas nepamatují, co si kam uložily. Klasické aktovky mívají jen jednu komoru, která se dělí do více přihrádek. Váš prvňáček tak má po otevření ucelený přehled o veškerém obsahu tašky, takže během okamžiku najde to, co hledá. Díky stabilní konstrukci taška při vytahování věcí samostatně stojí, nepřevrací se a nepadá ani v případě, že je prázdná. Drobnou nevýhodou aktovek ale je, že jsou kvůli pevné konstrukci méně skladné. Pokud ale zvolíte vhodné rozměry aktovky, nemusíte se obávat o správný vývoj opěrné soustavy vašeho dítěte. Hmotnost prázdné aktovky pro první stupeň by podle normy ČSN neměla přesáhnout více jak 1,2 kilogramu. Na trhu můžete narazit i na aktovky, které váží méně než 1 kg. U těchto modelů ale zpozorněte. Ne vždy jsou lehké aktovky kvalitní. Vždy si všímejte anatomického provedení zad. Klopna je opatřena klasickou přezkou, která se snadno otvírá i zavírá. Nebudete se tedy muset bát, že váš školák z aktovky něco vytratí.
Moderní školní batohy v kvalitním provedení
Batohy byly dlouhou dobu považovány za školní brašny vhodné až pro starší děti. V očích rodičů nedosahovaly takových kvalit jako klasické školní aktovky. Doba se však změnila a současné školní batohy pro děti prvních tříd splňují nejnáročnější normy kladoucí důraz na správný vývoj dítěte. Záda batohů bývají opatřena kvalitní opěrnou konstrukcí z lehkého materiálu a polstrováním pro pohodlné nošen
Drobnou nevýhodou oproti školní aktovce je vyztužení, kterým disponují pouze záda. Zbytek batohu nemá výztuhu tak pevnou, takže hůře drží stabilitu zejména v případě, že vak není naplněný věcmi.
Školní batohy disponují více kapsami a zapínáním na zip, takže svoje místo mají sešity, učebnice, penál i svačina. Tento způsob členění vyhovuje dětem, které mají rády své věci přehledně utříděné. Batohy mají sportovnější vzhled, takže se u dětí těší dlouhodobější oblibě než školní aktovky, jež se svým provedením dětem zhruba po roce až dvou přestávají líbit.
Nepodceňte bezpečnost
Ať už se rozhodnete prvňáčka na jeho první cestě do školy vybavit batohem nebo aktovkou, vždy se zaměřte na bezpečnostní prvky. Taška by na ramenních popruzích, přední straně i bocích měla být vybavena reflexními prvky, aby byl váš školák jasně vidět i za zhoršených světelných podmínek. Veškeré batohy od Bagmaster jsou opatřeny kvalitními bezpečnostními reflexními prvky splňujícími normu EN 471. Pevné dno by mělo mít čtyři nožičky, které chrání materiál proti ušpinění a zároveň nedopustí, aby se taška máčela například v kaluži. Školní taška by měla disponovat uchem i poutkem. Ucho slouží k přenášení aktovky, takže je vhodné, aby bylo dostatečně široké a dobře sedělo v ruce (a to i v ruce s rukavicí). Poutko slouží k zavěšení tašky na háček u lavice nebo v šatně na věšák. Funkci poutka a ucha by děti neměly zaměňovat.
Zda se rozhodnete pro aktovku nebo batoh, je na vás a zejména na povahových vlastnostech vašich dětí. Vždy se jim snažte splnit jejich přání, protože to budou právě ony, kdo se svou taškou budou ve škole chlubit. Zároveň však dbejte na celkové kvalitní provedení, které má zásadní vliv na vývoj dětské páteře.