Jednokomorový vs. dvoukomorový batoh: Jaký je do 1. třídy lepší a proč?
Výběru vhodné školní tašky je potřeba věnovat dostatek času, protože vaše dítě ji bude nosit minimálně 2 až 3 roky. Na trhu se setkáte s jednokomorovými taškami a vícekomorovými batohy. Pro jaký typ se rozhodnout?
Výběru vhodné školní tašky je potřeba věnovat dostatek času, protože vaše dítě ji bude nosit minimálně 2 až 3 roky. Na trhu se setkáte s jednokomorovými taškami a vícekomorovými batohy. Pro jaký typ se rozhodnout?
Jednokomorový batoh je jen jiný název pro klasickou školní aktovku, která se doporučuje především neposedným prvňáčkům. Pokud má vaše dítě odmalička rádo přehled o svých věcech, můžete jej do první třídy poslat i s vícekomorovým batohem. Připravili jsme pro vás návod, jak vybrat tu nejlepší školní tašku.
Jednokomorová aktovka je nesmrtelnou klasikou
Většina rodičů vybírá pro své dítě do první třídy aktovku. Ve škole bude všechno nové a zpočátku možná trošku hektické, a proto se jednokomorová aktovka jeví jako nejlepší volba. Školáček bude mít o svých věcech dokonalý přehled, jelikož je bude mít naskládané v jedné komoře, která bývá rozdělena látkovými děliči. Po otevření klopny najde veškeré školní pomůcky na jednom místě. Klasická aktovka je správnou volbou pro živější děti. Mezi výhody se kromě přehlednosti řadí také pevná konstrukce, díky které aktovka drží svůj tvar i když je skoro prázdná. Zapínání na přezku je bezpečné a samo od sebe se nikdy neotevře. Nehrozí tak, že by z aktovky cokoliv vypadlo. Drobnou nevýhodou je horší skladnost a fakt, že ji děti zhruba po dvou letech budou chtít vyměnit za modernější batoh se spoustou kapsiček a zipů.
Vícekomorový batoh pro milovníky pořádku
V poslední době se velké oblibě rodičů prvňáčků těší i školní batohy. Od přehledné aktovky se liší svojí konstrukcí a především počtem komor. Zpravidla bývají dvě až tři. Vícekomorový batoh bychom doporučili dětem, které jsou systematické a milují pořádek. V oddělených kapsách své místo najdou učebnice a desky ve formátu A4, malé sešity A5, učebnice a také svačina. Součástí bývá i organizér pro psací potřeby, mobilní telefon a klíče a síťka pro uložení kartiček. Batoh na rozdíl od aktovky nemá tak dobrou stabilitu, ale na druhou stranu je skladnější.
Co mají aktovky a školní batohy společného
Ať už se rozhodnete pro batoh nebo školní aktovku, vždy se dívejte na parametr hmotnosti, zádový systém, popruhy a bezpečnostní prvky.
Hmotnost
Hmotnost podléhá v české legislativě technické normě, která stanovuje maximální váhu prázdné tašky na 1,2 kilogramu pro děti navštěvující první stupeň základní školy. V naší nabídce najdete výrobky i s mnohem menší hmotností, která začíná na 800 gramech.
Zádový systém
Pamatujte na to, že se dětem vyvíjí opěrná soustava a batoh s nesprávným provedením zad by mohl vést k jejímu špatnému růstu. Záda by měla být ergonomicky tvarovaná, takže svým tvarem podporují přirozený esovitý tvar páteře. Samozřejmostí je dostatečné polstrování a prodyšný materiál, který bude od těla odvádět pot.
Popruhy
Ramenní popruhy by měly být polstrované a stejně jako zádový systém z prodyšného materiálu. Optimální je šířka 4 centimetry. Ramenní popruhy musí být nastavitelné jak v horní, tak ve spodní části. U aktovky i batohu najdete rovněž hrudní pás, který nedovolí ramenním popruhům padat z ramen. Batohy mají navíc ještě bederní pás, jenž odlehčuje ramenům a páteři.
Bezpečnostní prvky
Každá školní taška musí být opatřena reflexními prvky nacházejícími se na ramenních popruzích, z pravé i levé strany a na přední straně. Ideální je kombinace reflexních prvků, odrazek a výrazných barev. Jestli je do první třídy lepší volbou aktovka nebo školní batoh, nelze jednoznačně říct. Vše záleží především na vašich preferencích a povaze vašeho školáčka.